Zakup samochodu na kredyt – wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Zakup samochodu na kredyt – wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Rynek motoryzacyjny jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Posiadanie własnego samochodu to jedna z podstawowych konsumpcyjnych potrzeb człowieka. Nie każdego jednak stać na zakup samochodu za gotówkę, a tym bardziej z salonu, dlatego najlepszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zakup samochodu na kredyt. Podjęcie ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu powinno być poprzedzone bardzo skrupulatnymi wyliczeniami rat i warunków kredytu, a także dokładnymi przemyśleniami co do realnych możliwości ich spłaty. Jakie są zalety kredytu na samochód i czy faktycznie jest lepszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy?

Kredyt samochodowy w pigułce

Kredyt samochodowy ma ściśle sprecyzowane przeznaczenie, przyznawany jest na zakup samochodu nowego lub z drugiej ręki. Kredyt ten udzielany jest również na zakup pojazdu jednośladowego, ciężarowego lub przyczepy kempingowej. W przeważającej jednak większości pokrywa on zakup samochodu osobowego.

Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest posiadanie wymaganej zdolności kredytowej, która jest zależna od wysokości udzielanej pożyczki. Swoją zdolność kredytową możesz w łatwy sposób wyliczyć samodzielnie korzystając z kalkulatorów kredytowych, dostępnych na stronach banków. Dzięki temu, znając już swoją zdolność kredytową, możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę banku. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z ofertą banku i warunkami spłaty kredytu. Warto wiedzieć, że całkowity koszt kredytu to nie tylko suma pokrywająca koszt zakupu samochodu, to również szereg innych bardzo ważnych części kredytu, a mianowicie odsetki. opłaty bankowe, prowizje podatki, marże, a także koszty usług dodatkowych. Zwróć uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania RRSO, której wartość określa całkowity koszt zobowiązań w stosunku rocznym.

Ważną kwestią jest również sposób, w jaki banki zabezpieczają się przed niewypłacalnością kredytobiorcy. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy, czyli umieszczenie nazwy kredytującego banku w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wówczas, w przypadku twojej niewypłacalności, bank staje się faktycznym właścicielem pojazdu i może go sprzedać po unieważnieniu kredytu w celu odzyskania poniesionych kosztów. Zdarza się, że banki chcą mieć swój procentowy udział we własności samochodu, o czym informacja powinna być zawarta w umowie kredytowej. Daje to im możliwość kontroli nad zakupionym przez kredytobiorcę pojazdem, a dla niego samego oznacza szereg ograniczeń. Innym sposobem zabezpieczenia banku jest depozyt karty pojazdu lub cesja praw z polisy AC. Depozyt karty pojazdu sprawia, że kredytobiorca nie może bez niej dokonać żadnej transakcji związanej z kredytowanym samochodem do czasu, gdy spłaci swoje zobowiązanie wobec banku. W przypadku zaś cesji praw z polisy AC, wszelkie odszkodowania z polisy zostaną przekazane do banku, a kredytobiorca będzie zobowiązany do usunięcia powstałych szkód na własną rękę.

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Różnica pomiędzy kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym jest bardzo prosta i logiczna. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zaciągnięciem kredytu na konkretny cel, jakim jest zakup pojazdu, natomiast w drugim przypadku pożyczone od banku środki finansowe możesz przeznaczyć na dowolny cel bez konieczności informowania o tym banku. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z wyższym całkowitym kosztem kredytu. Kwota kredytu jest niższa, zaś stopy oprocentowania zdecydowanie wyższe przez co rośnie też całkowita kwota do zapłaty. Są jednak plusy – zakup samochodu finansowany z kredytu gotówkowego nie niesie konieczności zabezpieczenia kredytu, a kupujący nie musi partycypować w prawach własności do pojazdu.

Zalety i wady kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy, pomimo konieczności jego zabezpieczenia, ma wiele zalet. Przede wszystkim, niższy jest koszt kredytu, a to dzięki zabezpieczeniom które wymaga bank, niższe jest też oprocentowanie. Kupując droższy samochód, łatwiej jest otrzymać wyższą kwotę kredytu, gdy zdecydujemy się na ten rodzaj pożyczki. O wiele bardziej atrakcyjne są wysokości rat kredytowych i okres ich spłaty.

Kategoria: Kupno auta

Dodaj komentarz