Wymiana oleju silnikowego we własnym zakresie

Wymiana oleju silnikowego we własnym zakresie

Olej silnikowy w samochodzie musi być wymieniany regularnie. To jedno z zadań do wykonania, które sprawi, że samochód będzie zawsze działał sprawnie. Sprawa oleju może zostać załatwiona poprzez warsztat samochodowy. Jednak okazuje się, że cały proces nie jest zbyt skomplikowany. Nie trzeba być fachowcem, znać się doskonale na samochodach, mechanice samochodowej, aby skutecznie wymienić olej silnikowy.

Jak należy przygotować się do operacji pod tytułem wymiana oleju silnikowego? Co będzie niezbędne, jakie działania trzeba kolejno wykonać, aby całość zakończyła się sukcesem?

Narzędzia niezbędne przy wymianie oleju

Zanim przystąpi się do pracy wymiany oleju w samochodzie, koniecznie trzeba przygotować sobie niezbędne narzędzia oraz oczywiście nowy olej. Powinien on być dedykowany do konkretnego modelu pojazdu, silnika. Z narzędzi przydatne będą klucze do filtra oleju, nasadowy, podnośnik, filtr oleju, a także pojemnik na stary olej. Dobrze jest również mieć w pobliżu szmaty czy ręczniki papierowe, gdyż podczas wymiany oleju pojawią się zabrudzenia.

Czas spuścić stary olej i usunąć filtr

Wymianę rozpoczyna się od spuszczenia starego oleju. W tym celu trzeba otworzyć maskę samochodu, a następnie zlokalizować korek wlewu oleju. Naturalnie korek ten trzeba odkręcić. Dzięki temu znacznie przyspieszy się spuszczanie starego oleju. Drugą czynnością jest znalezienie korka spustowego i powinien znajdować się na dnie miski olejowej. Oczywiście przed odkręceniem korka spustowego, należy podłożyć pojemnik, do którego będzie spływał stary olej. Miejsce, gdzie ustawi się taki pojemnik, warto skutecznie zabezpieczyć starymi szmatami, papierem, tak aby nie zabrudzić podłoża. Do prawidłowego i bezpiecznego odkręcenia korka spustowego używa się odpowiedniego klucza.

Kolejnym etapem działania jest usunięcie filtra. Zadanie to, przy pewnych modelach samochodu, może być kłopotliwe. Żeby nie zniszczyć filtra, całość wykonać pewnie i bezpiecznie, koniecznie trzeba użyć odpowiedniego klucza. Filtr ściąga się tylko i wyłącznie z gumową uszczelką, gdyż jej pozostawienie spowoduje, że założenie nowego filtra nie będzie w stu procentach skuteczne. Po prostu nowy filtr nie będzie przylegał należycie. Proces przykręcania filtru oleju musi być wykonany niezwykle pieczołowicie, ostrożnie. Dzieje się tak, z uwagi na możliwość przekręcenia gwintu.

Jak wlać nowy olej silnikowy? Co zrobić ze starym olejem?

Po powyższych działaniach nie pozostaje nic innego, jak wlanie nowego oleju do silnika. Jak wlewać, jaka ilość oleju silnikowego będzie odpowiednia? Każdy stosuje się do zaleceń producenta samochodu i na podstawie posiadanych instrukcji wlewa odpowiednią ilość oleju. Poziom wlanego oleju można sprawdzić za pomocą bagnetu. Po wszystkim dokładnie zakręca się korek wlewu, zamyka klapę silnika i można użytkować samochód.

Stary olej należy przekazać do sklepu motoryzacyjnego lub warsztatu samochodowego. Nie można go samodzielnie wylać w dowolnie wybranym miejscu.

Kategoria: Kupno auta

Dodaj komentarz