Całe wakacje ciężko pracowałeś, odkładałeś każdą złotówkę żeby teraz kupić swoje pierwsze w życiu auto? Zanim spotkasz się ze sprzedawcą sprawdź jak poprawnie spisać umowę kupna sprzedaży. Nieuczciwych sprzedawców można spotkać wszędzie. A może to właśnie Ty chcesz sprzedać samochód, żeby kupić coś nowszego? Pamiętaj, kupujący też potrafią nieźle kombinować. Spisz umowę tak abyś nie był stratny.
Bez dowodu osobistego nie podpisuj
To najważniejsza zasada odnośnie wszystkich umów jakie zawierasz z osobami prywatnymi. Nie ważne czy sprzedajesz, czy kupujesz. Osoby zawierające umowę kupna-sprzedaży muszą mieć przy sobie aktualny dowód osobisty i to z niego powinny zostać spisane dane na umowę. Tłumaczenia, że ktoś zapomniał dowodu powinny być dla nas ostrzeżeniem. Nawet jeśli ta osoba zapewnia, że pamięta swój pesel my nie mamy jak go potwierdzić. W ostateczności może się okazać, że kupiliśmy auto od nieistniejącej osoby, co może się wiązać z wieloma problemami.
Z dowodów osobistych spisujemy; imię, nazwisko, adres zameldowania, pesel i nr dowodu.
Dane pojazdu to nie tylko marka
Aby bez problemu przerejestrować auto na siebie, w wydziale komunikacji, umowa powinna zawierać informacje umożliwiające identyfikację konkretnego auto. Dlatego na umowie prócz marki pojazdu powinien znaleźć się również model pojazdu, rocznik, numer nadwozia lub numer rejestracyjny. Jako kupujący mamy natomiast prawo domagać się wpisania również przebiegu auta, który powinien być zgodny ze stanem faktycznym co daje nam możliwość, odstąpienia od umowy gdyby okazało się, że licznik został przestawiony.
Kwota i podpisy w dwóch jednakowych wersjach
Niezbędne jest wpisanie kwoty za którą jest sprzedawany samochód (najlepiej również słownie by nie było żadnych wątpliwości), gdyż na podstawie tej umowy rozliczamy się z urzędem skarbowym. Prócz tej informacji powinno znaleźć się również doprecyzowanie w jaki sposób zostanie przeprowadzona transakcja. Jeśli płacimy gotówką, zawieramy informacje o pokwitowaniu otrzymania pieniędzy przez sprzedawcę, natomiast kiedy umawiamy się na przelew, wpisujemy nr rachunku bankowego i termin w jakim kupujący prześle środki.
Bardzo ważną rzeczą o której często zapominamy są podpisy pod umową. Tak naprawdę bez nich umowa jest nie ważna, gdyż nie ma jak udowodnić, że została przez nas zawarta. Przy podpisie warto zamieścić również datę, a umowy powinny być zawarte w dwóch jednobrzmiących wersjach i na obu składamy swój podpis.
Dodaj komentarz