Rejestracja samochodu – jak to załatwić?

Rejestracja samochodu – jak to załatwić?

Kolejki w wydziale komunikacji nigdy nie są małe, dlatego warto wiedzieć co przygotować, tak abyśmy nie musieli kilka razy stawać przed okienkiem, tylko załatwić sprawę „od ręki”. Na rejestracje samochodu mamy 30 dni od zakupy i choć wydaje się, że to sporo czasu, możemy nie zdążyć jeśli będziemy musieli wracać do urzędu właściwego dla naszego miejsca zameldowania kilka razy.

Rejestracja samochodu kupionego w Polsce

Jeśli chodzi o auta używane istotne jest to czy zostało ono zakupione w kraju czy nie. Jeśli samochód był już zarejestrowany w Polsce będziemy potrzebować;

  • wypełniony wniosek, który można pobrać przez internet
  • umowa kupna-sprzedaży pojazdu lub umowa darowizny jeśli auto dostaliśmy np. od ojca
  • dowód rejestracyjny samochodu z podbitym ważnym przeglądem technicznym
  • kartę pojazdu
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC

Prócz tych dokumentów musimy zabrać ze sobą również tablice rejestracyjne poprzedniego właściciela auta. Na miejscu dostaniemy nowe, które wyrabiane na miejscu. Jeżeli kupimy samochód zarejestrowany w tym samym mieście, w którym mieszkamy nie musimy tego robić gdyż zmienią się tylko naklejki ze znakami legalizacji, a nie nr tablic.

Rejestracja auta to kwota 170 zł i należy jej dokonać na miejscu, najlepiej od razu gdyż bez tego nie otrzymamy nowych tablic rejestracyjnych.

Rejestracja auta kupionego za granią

Nieco więcej formalności czeka nas jeśli auto zostało zakupione za granicą. Wtedy musimy przygotować Zanim udamy się do wydziału komunikacji, musimy iść do tłumacza, gdyż wszystkie dokumenty, które przedstawimy urzędnikowi muszą być w języku polskim.

Zanim udamy się do wydziału komunikacji, będziemy musieli odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc. Jeśli auto nie pochodzi z kraju należącego do Uni Europejskiej będziemy musieli opłacić odprawę celną. Mamy na to 5 dni od dnia zakupu samochodu widniejącego na umowie. W przypadku auta sprowadzonego z UE zaczynamy od zapłaty akcyzy. Następnie idziemy do urzędu skarbowego, gdzie odbieramy zaświadczenie, które potwierdza opłacenie przez nas podatku VAT. Następną opłatą jest tzw. opłata recyklingowa w kwocie 500 zł na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dopiero po uzyskaniu zaświadczeń o tych wszystkich opłatach możemy udać się do wydziału komunikacji z wypełnionym wnioskiem i dowodem rejestracyjnym pojazdu by tam dopełnić już tych samych czynności co przy samochodzie z polski.

Kategoria: Dokumenty

Dodaj komentarz