Zakup samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, w tym między innymi uregulowania spraw podatkowych. W przypadku aut krajowych sprawa jest stosunkowo prosta, jednak problem dotyczy samochodów sprowadzanych z zagranicy. Jaki podatek trzeba wtedy zapłacić i w jakiej wysokości?
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 2% rynkowej wartości pojazdu i musi zostać uregulowany, jeśli samochód kupujemy od osoby prywatnej. Na złożenie odpowiedniej deklaracji mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy. Co do zasady, obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na kupującym. Urzędnicy biorą pod uwagę wartość, jaka została podana w umowie, o ile nie odbiega ona w sposób znaczący od wartości rynkowej. W przeciwnym razie skarbówka ma prawo samodzielnie ustalić wysokość podatku, posiłkując się odpowiednimi tablicami statystycznymi.
Podatek akcyzowy
Podatek akcyzowy dotyczy samochodów sprowadzanych z zagranicy, jeśli umowa została zawarta poza terenem naszego kraju. W praktyce jest to jedyny podatek, jaki mamy do zapłaty w takim przypadku, gdyż nie obowiązuje nas wtedy podatek PCC. Niestety, stawka podatku akcyzowego jest mniej korzystna, niż podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi ona odpowiednio:
- 18,6 proc. podstawy opodatkowania- w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,
- 3,1 proc. podstawy opodatkowania- w przypadku pozostałych pojazdów samochodowych.
Jako podstawę opodatkowania należy rozumieć rynkową wartość pojazdu. W rzeczywistości może być to kwota określona w umowie, jednak tak jak w przypadku PCC, nie może ona odbiegać w sposób znaczący od ceny rynkowej. Na złożenie odpowiedniej deklaracji oraz uregulowanie zobowiązania mamy 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, czyli najczęściej od czasu, gdy samochód wjechał do Polski.
Zakup samochodu przez pośrednika
Pomoc w zakupie auta to usługa, z której Polacy korzystają coraz częściej. Zadając sobie pytanie, ile kosztuje import samochodu z Niemiec bądź z jakiegokolwiek innego kraju, warto mieć świadomość, że pośrednik może uregulować za nas zobowiązanie podatkowe, a także złożyć odpowiednią deklarację. Dzięki temu możemy zredukować formalności związane z zakupem pojazdu do minimum. Chcąc sprowadzić auto z zagranicy, warto zapoznać się z ofertą https://carforfriend.pl/pomoc-przy-zakupie-auta-zagranica/. Wtedy też nie musimy sumować kosztów związanych z nabyciem pojazdu, gdyż większość opłat jest już w cenie, jaką płacimy pośrednikowi. Ponadto mamy pewność, że samochód, który otrzymamy, spełni nasze oczekiwania.
Dodaj komentarz