Każdy, kto posiada swój samochód, kupiony za własne, ciężko zarobione pieniądze dokłada wszelkich starań, by jak służył on jak najdłużej i wyglądał jak najlepiej. Oprócz regularnych przeglądów i ewentualnych napraw niezwykle ważna jest prawidłowa eksploatacja oraz odpowiednia pielęgnacja i konserwacja auta.
Przechowywanie pojazdu również ma duży wpływ na jego stan techniczny oraz wizualny. Pasjonaci motoryzacji zgodnie twierdzą, że garażowanie samochodu to ogrom korzyści zarówno dla pojazdu, jak i jego właściciela, bez względu na to, czy są to garaże podziemne, przydomowe, czy garaże blaszane.
Polacy coraz bardziej zmotoryzowani
Na początek odrobina statystyki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zarejestrowanych jest już w naszym kraju prawie 23 mln samochodów osobowych. Biorąc pod uwagę, że Polskę zamieszkuje ponad 38 mln ludzi, łatwo policzyć, że statystycznie, na jedną osobę przypada 0,6 samochodu, czyli jedno auto na dwie osoby. Jednak w tej liczbie wzięto pod uwagę wszystkich Polaków, zarówno tych niepełnoletnich, jak i osoby w mocno podeszłym wieku. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że każdy Polak w wieku produkcyjnym posiada swoje auto.
Gdzie parkować samochód
Pojawia się zatem problem parkingu. Samochodów przybywa, a miejsca nie. Kierowcy parkują coraz ciaśniej, w coraz dziwniejszych miejscach. Internet co rusz zalewa fala zdjęć samochodów zaparkowanych na chodniku czy na trawie. Pomijając już fakt łamania przepisów, parkując w ten sposób, narażamy się na zniszczenie swojego auta. Warto zatem rozważyć opcję parkowania pojazdu w garażu, albowiem ma ona niewątpliwie wiele korzyści.
Zalety garażowania samochodu
Ogrom plusów z parkowania w garażu dostrzegają przede wszystkim ci kierowcy, którzy wcześniej przez jakiś okres zostawili swój dwuślad na parkingu pod chmurką. Jeśli wciąż zastanawiasz się, dlaczego zainwestować w garaż, oto odpowiedź!
Korzyści z garażowania pojazdu to przede wszystkim:
- Brak odśnieżania i drapania pokrytych lodem szyb. Jest to ogromna oszczędność czasu, szczególnie rano, kiedy każdy spieszy się, by zdążyć do pracy. Drapanie mocno zalodzonych szyb i odśnieżanie całego pojazdu może trwać nawet 20 min! Garażując swój dwuślad, możemy zapomnieć również o zamarzniętych klamkach i zamkach.
- Przyjemna temperatura w środku samochodu, doceniana zarówno w czasie zimy, jak i latem. W zimie, od razu po wejściu do garażowanego auta można ściągnąć kurtkę. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo jazdy. To samo dotyczy dzieci przewożonych w fotelikach – eksperci od lat uczulają na to, by nie przewozić dzieci w samochodzie w grubych kurtkach, ponieważ w razie wypadku może się to przyczynić do urazu lub nawet śmierci dziecka. Natomiast, jeśli chodzi o lato, to chyba nikomu nie trzeba obrazować sytuacji, kiedy to musimy wsiąść do samochodu stojącego od kilku godzin w pełnym słońcu.
- Ochrona auta przed gryzoniami. Nie ma znaczenia, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi – kuny, myszy czy szczury potrafią przetrwać w każdych warunkach, a nagrzany pod maską pojazdu silnik, jest dla nich wymarzoną miejscówką na mroźne, zimowe noce.
- Zawsze tyle samo miejsca do parkowania. Jest to może niewielki szczegół, ale jak wiadomo nie od dziś, diabeł tkwi w szczegółach. Nawet wykupione miejsce parkingowe na placu nie daje gwarancji, że samochód swobodnie się na nim zmieści, a kierowca bez problemu opuści pojazd. Wystarczy, że spadnie śnieg, który gdzieś przecież trzeba odsunąć, lub jakiś niedzielny kierowca nie zmieści się w swoich liniach.
- Ochrona akumulatora oraz szybsze rozgrzewanie się silnika. Każdy, kto chociaż raz próbował odpalić samochód na dużym mrozie, wie o czym mowa.“Piłowanie”akumulatora nie wpływa korzystnie na jego żywotność a jazda na zimnym silniku poza tym, że nie należy do przyjemności, to jest po prostu niebezpieczna. Zatem garażowania auta zimą znacznie przyczynia się do komfortu oraz bezpieczeństwa podróży. Dodatkowo błyskawicznie rozgrzany silnik to sytuacja zdecydowanie pożądana przez osoby posiadające w samochodzie instalację gazową.
- Ochrona lakieru przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Ostre słońce, zamarznięty śnieg, czy uderzający grad nie wpływają korzystnie na kondycję lakieru na samochodzie.
- Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest to jeden z największych plusów garażowania każdego pojazdu, ponieważ tego typu uszkodzenia psują właścicielom samochodów najwięcej krwi. Brak wgnieceń, otarć, obić, zarysowań czy choćby ptasich odchodów to marzenie każdego kierowcy. Ponadto auto w garażu jest chronione również przed skutkami wiatru, takimi, jak m.in. połamane gałęzie spadające z drzew.
- Garażowany samochód łatwiej sprzedać.
By jednak garażowanie samochodu przyniosło nam jak największe korzyści i nie generowało niespodzianek w postaci rdzy, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Podstawowe zasady przechowywania pojazdu w garażu
Najczęściej pojawiającym się argumentem przeciwko garażom jest ich rzekomy wpływ na korozje podwozi samochodów. Szczególnie, dotyczy to ocieplonych garaży przydomowych, w których temperatura może różnić się od tej zewnętrznej nawet o kilkanaście stopni. Chodzi o garażowanie auta zimą, kiedy to nagromadzona na samochodzie sól szybciej reaguje w wyższej temperaturze i tym samym przyczynia się do rdzewienia części samochodu. By zatem bezpiecznie i z korzyścią parkować samochód w garażu należy przestrzegać jednej podstawowej reguły, mianowicie garaż powinien mieć bardzo dobrą wentylację. Bez względu na to, czy jest to dobrze ocieplony garaż murowany, czy wolnostojący blaszak. Brak przewiewu powoduje zbieranie się wilgoci, co z kolei niekorzystnie wpływa na nasz samochód.
Zimowanie auta
Czasem zdarza się tak, że samochód pozostaje nieużywany w sezonie zimowym. Dotyczy to głównie aut zabytkowych oraz sytuacji, w której właściciel wyjechał na dłuższy czas, na przykład za granicę. Pozostawienie takiego pojazdu na dworze przez całą zimę może mieć fatalne skutki. Dlatego, jeśli chodzi o zimowanie samochodów, to tylko garaż! Tutaj również nie ma znaczenia, czy będzie to blaszak ,czy garaż murowany, ważne, by przypilnować porządnej wentylacji wewnątrz. Jeśli chodzi o garaże z blachy, to trzeba pamiętać, by poza tym, żeby nie był szczelny, dodatkowo nie stał na ziemi, ponieważ powoduje to gromadzenie się wody i szybsze rdzewienie pojazdu. Pod blaszany garaż świetnie sprawdzi się żwir, kostka, lub wylewka betonowa. Niektórzy ocieplają swoje blaszaki dodatkowo styropianem lub kładą specjalną folię, tzw. membranę dachową. Wiele osób chwali sobie takie rozwiązania i trzyma w tak przygotowanych garażach odrestaurowane, zabytkowe auta. Po zimie nie widać na nich absolutnie żadnych, nawet najmniejszych oznak korozji.
Listopad to najlepszy miesiąc na przygotowanie pojazdu do długotrwałego postoju. W przypadku zimowania auta w garażu warto dostosować się do kilku wytycznych:
- Zimowany samochód powinien być zatankowany do pełna, dzięki temu paliwo nie paruje i nie traci swoich wartości.
- Auto należy porządnie umyć (łącznie z podwoziem) i całkowicie wysuszyć.
- Dobrze jest do jakiś czas odpalić silnik w celu odnowienia historii olejowej. Jeśli jest taka możliwość, warto również przejechać samochodem choćby kilkaset metrów.
- Jeśli masz samochód ma postać w garażu długi czas, warto użyć specjalnych podpór tzw. kobyłek, za pomocą których można świetnie odciążyć opony oraz zawieszenie.
- Niektórzy wyciągają akumulator z samochodu by zabezpieczyć go przed dużymi mrozami. Inni natomiast zostawiają go w aucie, nie notując z tego powodu żadnej straty. Kwestia indywidualna.
- Nie stosować żadnych pokrowców na samochód. A już broń Boże ciężkich, sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i zatrzymują wilgoć, ponieważ możemy z tego mieć więcej szkody niż pożytku. Jeśli chodzi o kwestię przykrywania samochodu, zaleca się jedynie użyć cienkiego prześcieradła. Dzięki temu zabezpieczymy auto przed kurzem podczas zimowania.
Garaż murowany czy blaszak
Pomimo iż trendem ostatnich lat są projekty, gdzie dom połączony jest z garażem, grono ludzi mieszkających choćby w bloku może jedynie pomarzyć o takim rozwiązaniu. Ponadto, nie każdy też, kto ma wolnostojący dom może sobie pozwolić na postawienie garażu murowanego. Jednych ogranicza cena, innych przestrzeń. Niemniej jednak, przeglądając fora samochodowe pełne porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji, użytkowania oraz naprawy samochodów, można sformułować jednoznaczną tezę: lepiej postawić blaszaka, niż trzymać samochód pod gołym niebem. Co więcej, garaż z blachy jest lekki i prosty oraz można go postawić niemalże na dowolnym, utwardzonym podłożu. Jego montaż zajmuje niecałe pół godziny, a koszt jest nieporównywalnie niższy niż budowa garażu murowanego.
Bez względu na to, jaki rodzaj garażu mamy do dyspozycji, czy jest on ogrzewany, czy nie, jeśli rzetelnie zastosujemy się do podstawowych zasad garażowania samochodu, wówczas auto odwdzięczy się nam wieloletnią, bezawaryjną jazdą i pięknym wyglądem. Oto dlaczego warto garażować auto.
Dodaj komentarz